Меню

Банери

 

pro-osvity

111111

криза 

СТОРІНКА МЕДИЧНОЇ СЕСТРИ

Як підготувати дитину до планового щеплення
Четвер, 02 лютого 2023, 10:20
 Чи робити щеплення дитині? Проведення щеплень завжди було гострою темою для обговорення серед батьків. Багато хто сьогодні говорять про небезпеку цих процедур, і тому хочуть дізнатися про те, яким чином правильно підготуватися до вакцинації, щоб звести до мінімуму виникнення побічних ефектів і ускладнень.
Перші щеплення малюку проводять ще в пологовому будинку, і зазвичай вони ставляться після клінічного огляду та оцінки стану здоров'я новонародженої дитини, з письмової згоди матері. Але, в основному питання підготовки до щеплень пов'язані з тими вакцинаціями, що проводяться вже в поліклініці.
Підготовка дитини до щеплення
Для здорових дітей, що не мають хронічної патології та особливостей розвитку, не потрібно особливої підготовки до щеплень, необхідно тільки, щоб на момент вакцинації дитина була повністю здорова. Тривала, і часто медикаментозна підготовка до вакцинації потрібно дітям з різними захворюваннями і певними патологіями, але у таких дітей зазвичай і графік щеплень індивідуальний. Тому, якщо ваш малюк цілком здоровий, ніяких лікарських засобів перед щепленням дитині і після нього йому давати не потрібно. Не показані перед вакцинацією ні протиалергійні, ні жарознижуючі, ні протизапальні препарати. Подібні препарати не мають точки прикладання при формуванні імунних реакцій при вакцинації і можуть призвести до негативних реакцій. Ці препарати можуть змастити картину захворювання, що починається, якщо раптом перед вакцинацією дитина захворіє, і тоді з більшою ймовірністю будуть ускладнення. Самі препарати можуть  дати  алергію,  навантажують  нирки  і  печінку  і можуть  викликати розлади травлення. А ось на інтенсивність і ступінь вираженості поствакцинальної реакції ці препарати ніяк не вплинуть.
Підготовка до щеплення включає в себе не тільки лікарські огляди, а й певні дії з боку батьків. Причому, саме роль батьків у цій підготовці особливо велика, так як вони бачать дитину кожен день і краще знають її особливості, ніж лікар, який бачить дитину на прийомі від сили хвилин п'ятнадцять і не знає всіх подій, які передували моменту прийому.
Що потрібно дитині перед щепленням?
Якщо є така можливість - краще на пару днів зовсім виключити контакти малюка з іншими дорослими і дітьми, або обмежити спілкування. Це виправдовується тим фактом, що багато захворювань дітей мають період інкубації, коли вони вже заразні, а проявів ще немає. У цей період ваша дитина може заразитися, і до моменту щеплення вже буде хворіти, що підвищує ризик негативних реакцій на щеплення.
Приблизно за три-чотири дні до передбачуваного щеплення починайте вимірювати дитині температуру тіла двічі на день - вранці після пробудження і ввечері. Пам'ятайте, що за рахунок активності дітей і фізіологічних особливостей у них припустима температура до 37.0-37.2 градуси за умови цілком нормального самопочуття і звичної поведінки. Але уві сні температура повинна бути нормальною.
Не міняйте клімату, режим дня і не вводьте в раціон нових продуктів харчування, прикорму або незнайомих страв. Не варто перед щепленням виїжджати на відпочинок або на дачу. Всі нововведення в житті дитини є стресовими, а стреси послаблюють реакції імунної системи, що може негативно вплинути на поствакцинальний період.
Якщо в сім'ї є хворіючи застудами або інфекційними хворобами - варто відкласти щеплення до того моменту, поки всі не одужають - великий ризик того, що дитина заразиться і перенесе щеплення не дуже добре. Також варто відкласти щеплення, якщо, на вашу думку, дитина нездужає, вона поводиться в останні дні незвично - у неї був пронос, висип на шкірі або інші негативні реакції з боку здоров'я.
Дії лікаря перед щепленням
Для того, щоб максимально знизити ризики негативних реакцій на вакцинацію, необхідно, щоб лікар переконався в повному здоров'ї малюка. Його уявлення про здоров'я будуть складатися з ланцюга послідовних дій. Лікар повинен уважно розпитати  про те, які скарги з боку здоров'я дитини у вас є. Обов'язково згадайте і повідомте лікаря про всі симптоми, які тривожать вас за останні п'ять днів:
 - чи не було у дитини температури,  кашлю, нежиті або закладеності носа.( це допоможе запідозрити початок захворювання і тимчасово відкласти щеплення до одужання);
- наявність у дитини хронічних патологій, які вимагали б постійного або курсового лікування і прийому певних препаратів;
- чи траплялися у дитини алергічні реакції на ліки, продукти або інші речовини;
- чи не було нападів ядухи або судом, у тому числі і на температуру;
- як переносила дитина попередні щеплення;
- як дитина мочиться і ходить по-великому, як вона їсть, спить.
Після комплексного обстеження дається висновок про можливість проведення щеплення.
Що потрібно пам'ятати!
В вакцинації є важливі моменти, на які потрібно звертати увагу при підготовці до щеплення:
- якщо це була легка хвороба, з моменту її одужання до проведення планових щеплень повинно пройти як мінімум два тижні;
- якщо це було загострення хронічного процесу або важка застуда, грип або пневмонія - І місяць;
- якщо медики кваплять вас зі щепленням - ви маєте повне право написати тимчасову відмову і почекати необхідний час до щеплення;
- у деяких випадках, за наявності у дитини особливих патологій (алергіки, були фебрильні судоми, патології нервової системи), щеплення можуть виконувати після спеціальної підготовки, як кажуть «під прикриттям» препаратів і навіть в стаціонарних умовах.
Допустимі реакції дитини на щеплення
Дитина після щеплення може давати певні реакції на введення препарату, що не зважають патологічними. Це відображає роботу імунітету з формування захисних антитіл на введення речовини.
До таких реакцій можна віднести підвищення температури до 38.0-38.3 градусів, загальну млявість і сонливість (здебільшого за рахунок температури), примхливість і зниження апетиту. При такому стані можна давати дитині будь-який звичний жарознижуючий препарат, якщо малюк не дуже добре переносить підвищення температури. При лихоманці також необхідно рясно пити і більше відпочивати. На час нездужання варто відмовитися тимчасово від прогулянок і купання, змінити гучні ігри на спокійні, і подовжити денний сон. Якщо вас щось турбує - зайвий раз можна зателефонувати лікарю і уточнити, чи нормальна реакція на щеплення і що варто зробити.
У місці введення препарату можлива реакція у вигляді почервоніння та набряку (до 5-8 см в розмірах) - це виникає і як реакція на сам укол, і як реакція на введення активних імунних речовин. Це місце за рахунок набряку і запалення, може бути гарячим на дотик. Ніяких компресів, йодних сіток і примочок робити не потрібно, залиште місце уколу в спокої, а якщо воно турбує малюка - дайте половинну дозу звичного жарознижуючого - вони володіють і знеболюючим і протизапальним ефектом.
 02 02 2023
 
ВАКЦИНАЦІЯ. ЗА ЧИ ПРОТИ? ЩО ПРО ЦЕ КАЖЕ ЗАКОН
П'ятниця, 18 листопада 2022, 16:04

ВАКЦИНАЦІЯ. ЗА ЧИ ПРОТИ? ЩО ПРО ЦЕ КАЖЕ ЗАКОН

«Невакцинованих дітей не допустили до дитячого садочку»! Читали про таке? Час від часу ЗМІ вибухають обуреннями про вакцинацію дітей і право кожної родини самостійно вирішувати вакцинувати їм свою дитину чи ні. Може навіть хтось з Ваших знайомих чи оточуючих зіштовхувався з такою проблемою. Давайте обговоримо це питання з точки зору права. Розповідає фахівчиня Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях Крістіна Мачулян. Вакцинація, як один з найефективніших методів профілактики інфекційних та неінфекційних хвороб, входить до переліку гарантованих державою послуг. Тут, звісно з нами би посперечались супротивники вакцинації.
Чи дійсно вакцинація обов’язкова? Існує перелік профілактичних щеплень, які є обов’язковими і включені до календаря щеплень, про що ми можемо дізнатися зі статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» (далі – Закон). До обов’язкових відносять профілактичні щеплення проти:
туберкульозу;
поліомієліту;
дифтерії;
кашлюку;
правця;
кору.
З моменту прийняття Закону перелік обов’язкових щеплень розширився. Станом на кінець 2020 року Календар профілактичних щеплень, затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16 вересня 2011 року № 595 (далі – календар щеплень) передбачав обов’язкову вакцинацію від 10 хвороб. У 2022 році планується запровадити вакцинацію проти пневмококової інфекції. Вакцинація, передбачена календарем щеплень, проводиться безоплатно відповідно до частини другої статті 8 Закону. Так все ж таки, чи дозволяється відвідувати організовані дитячі колективи в разі відмови від проведення щеплень? Статтею 15 Закону чітко визначено, що дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється.

Існує виключення: у разі якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв’язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його. Крім того, наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16 вересня 2011 року № 595 затверджено Перелік медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень. Тому отримуємо висновок: діти, які не отримали профілактичних щеплень не через медичні протипоказання, не мають права відвідувати дитячі колективи.
А як же право на освіту? Така відмова не порушує право на освіту. Законом України «Про освіту» передбачено, що ніхто не може бути обмежений у праві на здобуття освіти. Право на освіту гарантується незалежно від віку, статі, раси, стану здоров’я, інвалідності, громадянства, національності, політичних, релігійних чи інших переконань, кольору шкіри, місця проживання, мови спілкування, походження, соціального і майнового стану, наявності судимості, а також інших обставин та ознак. Однак законодавець надає змогу обирати і форму освіти, у тому числі дистанційну або сімейну (домашню), як зазначено у статті 9 Закону України «Про освіту».
До речі, відповідальність за здобуття освіти дітьми на рівні не нижче стандартів освіти несуть батьки. Також, якщо розглянути ситуацію з іншого боку, то всі інші здобувачі освіти мають право на безпечні та нешкідливі умови навчання. Зробивши щеплення, Ви захищаєте не лише себе але й осіб, що не можуть бути вакцинованими через медичні протипоказання. Чи можна оскаржити відмову у допуску до дошкільного навчального закладу в судовому порядку? Якщо Ви вважаєте, що право Вашої дитини щодо доступу до дитячого садочку через відмову у проведенні вакцинації порушено, Ви звісно має право на звернення до суду з позовною заявою, проте судова практика з цього питання доволі однозначна.

Найновішим є рішення Верховного Суду від 17 квітня 2019 року у справі № 682/1692/17 про законність недопуску до дитячих закладів без обов’язкових щеплень. Так, Верховний Суд у своєму рішенні зазначив, що вимога про обов’язкову вакцинацію населення проти особливо небезпечних хвороб з огляду на потребу охорони громадського здоров’я, а також здоров’я зацікавлених осіб, є виправданою. Тобто в даному питанні превалює принцип важливості суспільних інтересів над особистими. Ще у 2016 році жінка, невакциновану дитину якої не прийняли в дитячий садок, звернулась до суду, вбачаючи в цьому порушення права на освіту сина. Вона відмовилась від вакцинації сина через «недовіру до вакцин». Славутський міський районний суд Хмельницької області задовольнив її позов, але дитячий садок оскаржив таке рішення. Водночас, Верховній Суд у постанові від 20 березня 2018 року у справі № 337/3087/17 висловив аналогічну правову позицію і вказав, зокрема, що завданням держави є забезпечення дотримання оптимального балансу між реалізацією права дитини на дошкільну освіту та інтересами інших дітей. Висновок Верховного Суду повністю узгоджується з позицією Європейського суду з прав людини. Право особи на відмову від лікування (вакцинації тощо) закінчується там, де починаються інтереси держави у захисті життя та здоров’я всього населення.

18 11 22

 18 11 22 2

 
Перша домедична допомога при пораненнях
Вівторок, 15 березня 2022, 13:22

      Поранення – це складна і небезпечна травма. Від того, яким буде надання першої домедичної допомоги при пораненнях, у багатьох випадках залежить не тільки здоров’я потерпілого, але і його життя. Порядок дій досить нескладний, тому знати її має кожен.

     Перед тим як перейти до розгляду особливостей першої допомоги при пораненнях, визначимося, що ж таке рани в цілому. Рани – це порушення цілісності шкірного покриву, слизових оболонок, тканин, що характеризуються розширеними краями (так зване зяяння), в тяжких випадках також з великою кількістю крові, внаслідок пошкодження судин.

Види травм даного типу

     Перша допомога при пораненнях надається після того, як ви ретельно оцінили ситуацію, визначили причину пошкодження та її складність. Існує класифікація ран за нанесенням:

- уколи і порізи;

- рвані;

   - вогнепальні;

      Окремими підвидами можна вважати рубані рани (від удару великогабаритним гострим інструментом), вдарені (від удару тупим предметом), ушкодження, отримані внаслідок укусу тварин.

15 03 2022 1

   Для надання першої допомоги при пораненнях також інформативна класифікація за глибиною отриманої травми:

-        -    глибокі

-        -  з поверхневим пошкодженням

-        -   проникаюча

-        -    непроникна

      Для колотих ран характерні рівні краї і велика глибина проникнення. Різані також з рівними краями. При правильному зашиванні травми після заживання практично не залишиться і сліду. Рвані, забиті травми після ударів тупими предметами супроводжуються саднами, але по-справжньому пошкодження небезпечне внаслідок некрозу тканин, які можуть привести організм до інтоксикації. Вогнепальне поранення, на жаль, зустрічається не тільки у зоні бойових дій.

     Найбільш небезпечними є проникаючі поранення, так як можуть супроводжуватися великими крововтратами і глибоким інфікуванням. Всі рани, крім хірургічних, апріорі вважаються із внесеними всередину інфекціями. Наприклад, травми від укусів тварин в обов’язковому порядку на своїй поверхні будуть мати слину цієї тварини.

Що робити?

Послідовність надання першої невідкладної допомоги укладається в трьох пунктах:

1.Припинити можливі втрати крові.

2.При пораненнях і кровотечах після нівелювання крововтрати використовувати антисептичний засіб для знезараження.

3.Накласти пов’язку з бинта або інших підручних засобів.

Рани завжди супроводжуються кровотечою, яку поділяють на види:

   1) артеріальна – характерне витікання крові пульсуюче, яскраво-червоного кольору. За короткий час людина може в буквальному сенсі слова стекти кров’ю.

   2) венозна – характерний рівномірний потік крові, безперервний, кров темного насиченого відтінку.

    3) капілярна – червоні крапельки крові виступають по всій поверхні травми або рідина витікає рівномірно.

   4) паренхіматозна – можлива при глибокому травмуванні, яке зачіпає внутрішні паренхіматозні органи.

      Першою допомогою при пораненні та кровотечі у разі рясних втрат крові, стане накладення джгута для зупинки самої кровотечі або використовуються також тугі пов’язки. Джгут накладається на найближчу велику судину, як правило, артерію або вену на стегні, передпліччя, плечі.

Тому при зупинці масивних кровотеч дотримуються такого алгоритму:

а) застосувати прямий тиск на рану

б) накладання джгута

в) після зупинки кровотечі, якщо закінчується час накладеного джгута його заміняють компресійною (тисною) пов’язкою або застосовують повторне накладання джгута після 10 хвилин послаблення, якщо кровотеча не зупинилася. Під час послаблення джгута застосовують прямий тиск на рану.

 

2022 03 15

     Слід усвідомлювати, що неправильне накладення джгута загрожує відмиранням тканин. Тому процедура вимагає виконання чітких вимог – джгут накладається вище рани орієнтовно на 5-7 см. Обов'язково необхідно вказати час накладання джгута. Через 1 годину (в зимовий період часу) або 2 години (влітку) пов’язку необхідно послабити на 10 хвилин. Після закінчення зазначеного часу джгут знову накласти, але вже вище або нижче вказаної точки. Процедура повинна виконуватися без зайвої суєти. Від правильності її виконання багато в чому залежить подальше життя потерпілого.

     Обробка рани проводиться антисептичним розчином. Категорично забороняється діставати які-небудь сторонні предмети з рани. Для всіх видів ран і першої допомоги забороняється також торкатися поверхні травми, обробивши по периметру шкіру навколо пошкодження зеленкою або розчином йоду, накладається стерильна пов’язка. Якщо під рукою немає стерильних матеріалів, досить накласти згорток з чистої тканини. Стерильна пов’язка також вважається першою домедичною допомогою при пораненні голови із єдино можливої, далі потерпілого слід доставити у медичний пункт у найбільш короткі часові терміни.

Першою допомогою у разі рваної рани стане зупинка потоку крові з осередку пошкодження.

Зверніть увагу, що якщо рвана рана отримана внаслідок укусу тварини, то потерпілому також слід пройти курс додаткових вакцинацій.

Транспортування пораненого

     Перша допомога при пораненні – це лише частина необхідної турботи про потерпілого. Після первинної обробки вкрай важливий огляд пошкодження фахівцем. Щоб не погіршити стан людини, розроблені спеціальні правила доставки потерпілого в медичний заклад.

     При невеликих пораненнях кінцівок поранений цілком здатний самостійно дістатися до найближчого пункту обслуговування. А ось травмованого з більш серйозними ушкодженнями кінцівок, хребта, голови транспортують у положенні лежачи на спині. Якщо у людини рани в районі спини, або він знаходиться в несвідомому стані, то транспортування здійснюється лежачи на животі.

     Транспортування пораненого в напівсидячому положенні необхідне для постраждалих із глибокими ранами шиї, а також верхніх кінцівок. А якщо є поранення в область грудної клітини, черевної порожнини, сечостатевої системи, то потерпілому додатково згинають ноги.

    Навіть при грамотному домашньому огляді рани існує ризик занести інфекцію, а перша медична допомога при пораненнях, проведена в спеціалізованому закладі суттєво підвищить шанси потерпілого на одужання.

Особливості перев’язки

     Оброблена травма закривається пов’язкою із стерильного (в ідеалі) бинта. Кільця бинтування накладаються по колу, хрестоподібно, спіралями, поворотними кільцями або так званими вісімками. Починати накладати пов’язку слід від периферії до рани. Перші кілька колових витків, називаються зміцнюючими. У момент надання першої допомоги ви повинні перебувати з боку пораненої області.

     Обов’язково в момент накладання бинта спостерігати за станом потерпілого, так як воно може різко погіршитися. Весь одяг з пошкодженої зони повинен бути знятий. Але якщо кров вже встигла «запектися», то здирати одяг з таким «приклеєного» ділянок заборонено.

Важливо знати !

      Перша допомога при ранах містить ряд обмежень. Так, забороняється обробляти відкриті поранення голови. Категорично забороняється наносити або заливати спиртовмісні антисептики в рану, що в подальшому викликає опіки тканин. Ними можна обробляти лише шкіру навколо рани.

     Незважаючи на те, що на предметі, яким нанесли поранення, осколках, можуть бути інфекційні збудники, виймати предмети і осколки забороняється. Така процедура, проведена за межами операційної, тільки зашкодить людині. При пораненні в груди потерпілому не можна давати пити, їсти, говорити і навіть здійснювати глибокі дихальні рухи. При пораненні в живіт – пити, їсти, давати знеболюючі препарати.

     Коли накладена пов’язка на рану забруднена кров’ю, її ні в якому разі не можна віддирати від пошкодження. Наверх просто накладається наступна. Так забезпечується краща тампонада, а лікар після прибуття набагато швидше оцінить можливі крововтрати.

     При пораненні хребта необхідно забезпечити іммобілізацію потерпілого. Зафіксувати шийний відділ хребта (ручна фіксація або м’яка шина) та залишити пораненого в початковому положенні. При транспортуванні обов’язково використовувати жорсткий щит і фіксувати пораненого до нього.

     Поранення, якого б вигляду не було, це травма досить серйозна, і вимагає тривалого періоду відновлення. Але надана своєчасна допомога може істотно підвищити шанси людини на виживання.

 

 
Як запобігти захворюванню на поліомієліт
П'ятниця, 18 лютого 2022, 09:50
         Поліомієліт – гостре інфекційне захворювання вірусного походження, яке виникає в результаті інфікування одним з трьох типів вірусів поліомієліту та уражає центральну нервову систему, викликаючи паралічі та закінчується у важких випадках смертю.
         Віруси, які викликають захворювання добре переносять замороження та висушування, але гинуть під дією температури 60-70°С протягом 30 хвилин, а при 90-100° – одразу. До 3-4 місяців вірус може зберігатися у молоці, воді, маслі, гине під дією хлоровмісних дезінфікуючих засобів.
         Для даного захворювання характерна сезонність у  літньо-осінні місяці. 
       Як можна заразитися вірусом поліомієліту?
        Джерелом інфекції є хворі на паралітичні та непаралітичні форми поліомієліту або вірусоносії. Передача збудника поліомієліту відбувається від людини до людини. Основний механізм передачі вірусу є фекально-оральним. Вірус може передаватися через брудні руки, іграшки, інфіковану воду та їжу, а також може переноситися мухами. Слід пам’ятати, що вірус поліомієліту може тривалий час зберігатися у навколишньому середовищі – до 3-4 місяців у воді, до 6 місяців з фекаліями в ґрунті. Також можлива передача вірусу повітряно-крапельним шляхом. Заразними при поліомієліті є виділення з верхніх дихальних шляхів та випорожнення.
        Інкубаційний період в середньому триває 7-21 день. Частіше хворіють діти від 6 місяців до 5 років, але зараження може відбутися і серед осіб які досягли зрілого віку і не отримували в дитинстві щеплення проти поліомієліту.
       Важка форма поліомієліту протікає з паралічем м’язів, деформацією кінцівок і смертельно небезпечними проблемами з диханням.
Що повинні знати батьки, щоб попередити зараження дитини на поліомієліт?
  • Обов’язкове дотримання графіку профілактичних щеплень. При загрозі виникнення спалаху поліомієліту всім дітям у віці до 5 років, що не були щеплені або щеплені з порушенням графіку, провести термінову вакцинацію поліомієлітною вакциною.
  • Дитині уникати місць великого скупчення людей.
  • Уникати контакту з особами, що відвідували або перебували в країнах ендемічних по поліомієліту.
  • Навчити дітей мити руки з милом.
  • Провітрювати приміщення декілька разів на день.
  • Проводити вологе прибирання оселі.
  • Пити тільки кип’ячену воду, добре вимиті овочі та фрукти, бажано з милом.
  • На контактних осіб накладається карантин строком на 21 день з моменту ізоляції хворого. За ними організується нагляд педіатра (щоденно) та невролога (одноразово, в разі необхідності).

Пам’ятайте!  Поліомієліт – підступна і дуже небезпечна хвороба. Слід зробити все можливе, щоб наші діти були своєчасно імунізовані проти даного небезпечного захворювання.

 
 
Профілактика короновірусу
Понеділок, 17 січня 2022, 12:40

 

Відповідальна особа за координацію інформаційних заходів щодо профілактики інфікування і поширення короновірусу Шполянського ліцею №1 Хименко Діна Петрівна

Телефон: 0972906444

Електронна адреса: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

 
Чому варто вакцинуватися від COVID-19 ?
П'ятниця, 10 вересня 2021, 07:34
Світовий досвід з вакцинації наразі доводить свою ефективність, де значно знижується  рівень  захворюваності  та  смертності  від COVID-19.
З метою зменшення рівню розповсюдження вірусу імунітет повинен бути у 65-70% населення, що забезпечить мінімізацію ризику передачі вірусу. Саме такий показник дозволить повернутись до звичного ритму життя без карантинних обмежень.
Ризик поширення даної інфекції дуже високий серед організованих колективів, що робить їх приорітетною групою населення для проведення вакцинації. Таким чином, вакцинація особового складу допоможе унеможливити поширення вірусу.
Будь яка участь у міжнародних навчаннях, робочих поїздках за кордон потребує максимальної підготовки, зокрема і підготовки імунітету до можливих інфекцій.
Та головне пам’ятати, що запобігти хворобі простіше, ніж її лікувати.
 
Для чого потрібні вакцини та як вони працюють?
Вакцина — це препарат, що виготовляється на основі ослаблених чи вбитих збудників хвороб, продуктів їх життєдіяльності або їх синтетичних аналогів. Нині застосовуються комп’ютерні методи для розробки вакцин на основі даних (банків даних) геномних послідовностей багатьох бактерій, збудників паразитарних інфекцій та вірусів.
Введення вакцини імітує хворобу, що надає змогу організму ідентифікувати збудник та «навчитись» боротись із даним збудником, виробивши специфічні антитіла. Така методика дозволяє організму підготуватись до можливої зустрічі із «справжнім» збудником та забезпечити більш легкий перебіг інфекції, у разі якщо вона виникне.
 
Чи безпечна вакцина?
Жодна вакцина не може бути застосована без проходження усіх фаз клінічних випробувань та затвердження її компетентними органами. Результати досліджень доводять ефективність вакцини проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Існує лише невелика ймовірність несприятливих реакцій після імунізації, оскільки сприйнятливість організму до окремих речових суворо індивідувальна.
Проте не варто через це уникати вакцинації, адже саме вакцина є дієвим способом профілактики інфекційних захворювань. Завдяки масштабним кампаніям з вакцинації вдалося мінімізувати ризик захворювання на такі інфекції як кір, краснуха, дифтерія та ліквідувати таке захворювання як натуральна віспа.
 
 
Вакцинуватися потрібно навіть тим, хто перехворів на COVID-19
Вівторок, 07 вересня 2021, 07:42
Зважаючи на серйозні ризики для здоров’я і те, що можна повторно заразитися COVID-19, потрібно вакцинуватися, навіть якщо ви перехворіли. Захист від вірусу, який людина отримує після того, як перехворіла, називається імунітетом, що набутий природним шляхом.
Антитіла, що виробляються в організмі до SARS-CoV-2, з’являються не відразу, а протягом перших кількох тижнів після зараження, а їх наявність вказує на те, що людина була інфікована SARS-CoV-2 незалежно від перебігу захворювання (безсимптомної, легкої чи важкої форми).
Наскільки людина з природним імунітетом буде захищена від повторного зараження, залежить від багатьох факторів та індивідуальних особливостей, які на сьогодні остаточно не встановлені.
Суть вакцин полягає у тому, щоб організм, не хворіючи при цьому, напрацював антитіла та клітини до знешкодження вірусу SARS-Cov-2. Антитіла після вакцинації виробляються до конкретного фрагмента вірусу. У випадку векторних чи мРНК вакцин проти COVID-19 — до шипоподібного протеїну.
Всі вакцини проти COVID-19, які зараз застосовуються мають високу імуногенність.
Імуногенність – це здатність вакцини стимулювати утворення антитіл та клітин. Іншими словами, це показник, що визначає відсоток тих, у кого відбулася імунна відповідь або сила імунної відповіді.
Відомо, що ті, хто мають антитіла після хвороби, можуть повторно захворіти. Рівень захворюваності серед вакцинованих практично не зростає. Якщо і є випадки захворювань — то вони легкі. А серед невакцинованих — рівень захворюваності зростає.
Вакцинація – єдиний ефективний спосіб сформувати імунітет до COVID-19, що захистить від інфікування чи важкого перебігу хвороби.
10 09 2021
 
ТОП-5 МІФІВ ПРО ВАКЦИНАЦІЮ
Четвер, 14 січня 2021, 09:38

14 01 2021 1

 
COVID-19 ТА ГРИП
Четвер, 14 січня 2021, 09:30

14 01 2021

 
Запобігаємо поширенню Covid-19
Понеділок, 12 жовтня 2020, 07:56

12 10 2020 1

12 10 2020

 

 
Що таке новий коронавірус?
Понеділок, 02 березня 2020, 08:47
Що таке новий коронавірус?
       Коронавіруси – це велика родина респіраторних вірусів, що можуть спричиняти захворювання: від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому.
     Новий коронавірус - це передусім зоонозна інфекція. Тобто вона може передаватися від тварини до людини. Зазвичай, такі віруси не несуть загрози для людей. Проте коронавіруси можуть швидко мутувати та ставати небезпечними. На сьогодні вірус передається  повітряно-крапельним шляхом від людини до людини.
      Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. Перебіг хвороби залежить від імунітету людини. Основне занепокоєння викликає діапазон вираженості симптомів: деякі люди мають легкі симптоми, інші — тяжко хворіють. Це ускладнює встановлення справжньої кількості заражених та швидкості передачі вірусу від людини до людини.
     Найпоширеніши симптомами є головний біль, кашель, лихоманка та утруднення дихання, в деяких випадках - діарея або кон'юнктивіт. Інкубаційний період триває від 2 днів до 2 тижнів.
Як захиститись від нового коронавірусу?
     Паніка у медіа та соціальних мережах створили підґрунтя для маніпуляцій та поширення фейків. Багато компаній пропонують товари, медичні препарати, БАДи чи навіть вакцини, що мають вас захистити від нового вірусу. Проте наразі специфічного лікування та вакцини від уханського коронавірусу не існує
Щоб зробити себе менш вразливим до вірусів завжди дотримуйтесь рекомендацій:
мийте руки;
уникайте близьких контактів з хворими;
збалансовано харчуйтеся;
пийте достатньо рідини;
провітрюйте та зволожуйте приміщення;
ведіть здоровий спосіб життя;
подбайте про достатню кількість сну;
не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження.
      Де можна знайти актуальну та достовірну інформацію про новий коронавірус?
      Для отримання достовірної інформації радимо обирати лише офіційні джерела. Актуальна інформація про поширення коронавірус 2019-nCoV у світі, поради та профілактичні заходи:
Рекомендації ВООЗ для громадськості та професійної спільноти
Сторінка Центру громадського здоров’я України
Офіційний сайт Міністерства охорони здоров’я України
981cf15 virus 755 
 
Скарлатина – симптоми і лікування
П'ятниця, 24 січня 2020, 00:00
           Скарлатина – висококонтагіозне гостре інфекційне захворювання, яким зазвичай хворіють діти переважно у віці 2-10 років. Серед дорослого населення теж реєструються випадки зараження скарлатиною, але значно рідше. Вважається, що чим менша дитина, тим в більш легкій формі протікає це інфекційне захворювання. Це заразне захворювання викликається бета-гемолітичним стрептококом типу А. Тривалість інкубаційного періоду – від декількох годин до 12 днів.
          Типова форма скарлатини починається гостро: температура тіла за 6-7 годин підвищується до 38,5-40 °C. Хворі скаржаться на головний біль, нездужання, болючість при ковтанні. Наприкінці першої доби захворювання (іноді на другий день) з’являються характерні плямисті дрібні висипання на шкірі – спочатку на шиї та верхній частині грудей, а упродовж наступних 2-3-х днів поширюється по всьому тілу.
              Обличчя хворого злегка опухле, щоки яскраво червоні, тоді як підборіддя та рот на ділянці, обмеженій носогубними складками, відрізняються різкою блідістю (симптом блідого носогубного трикутника). Протягом перших 2-3-х днів хвороби язик вкривається сірувато-білим нашаруванням; з 3-4-го дня нашарування зникають, а забарвлення язика стає яскраво червоним (так званий «малиновий язик»).
       Температура тіла зберігається упродовж 3-6 днів, потім починає знижуватися та нормалізується на 9-10-й день хвороби. Одночасно покращується загальний стан хворого, зменшується інтоксикація, зникає висип та інші симптоми. На шкірі, особливо на долонях відбувається характерне злущення шкіри.
              Загальні заходи профілактики скарлатини передбачають чітке визначення хворих дітей і носіїв інфекції. До ефективної профілактики також належить своєчасна ізоляція хворих дітей та прийняття карантинних мір (в школах, дитячих садках, медичних установах). При стаціонарному лікуванні дітей виписують не швидше, ніж на 10-й день, після чого лікування продовжується в домашніх умовах ще 12 днів. Отже дитина після скарлатини може повернутися в свій колектив не швидше, ніж на 22-й день при умові, що бактеріологічні дослідження на присутність збудника є негативними. Діти, що ніколи раніше не хворіли скарлатиною, але були в контакті з хворими дітьми, ізолюються від колективу мінімум на 7 днів з моменту останнього контакту.
 скарлатина
 
 
Обережно грип !
Четвер, 23 січня 2020, 09:49
     Грип — це  гостре вірусне захворювання  з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Епідемічні спалахи припадають на холодну пору року.
      Збудник – вірус трьох типів: А, В, С. Віруси грипу В і С  викликають поодинокі захворювання, вірус типу А найчастіше стає причиною спалахів хвороби.
Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги. Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок  ускладнень грипу.
    Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом – коли  хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2
метрів навколо хворого. Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку  для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – це, в середньому, 7 днів.
 При появі перших симптомів грипу хвора людина обов'язково повинна залишатися вдома -
щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку, смертельну для деяких з них.
    Такими симптомами є: підвищена температура тіла, біль у горлі, кашель, нежить, біль у м'язах. З будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря - його слід викликати додому. Якщо стан хворого не погіршується, необхідно продовжувати лікування вдома до повного зникнення симптомів.
    Якщо стан хворої людини погіршується, не зволікайте з госпіталізацією, адже тепер під загрозою — її життя.  Викликайте "швидку" чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо присутні наступні симптоми: сильна блідість або посиніння обличчя, затруднення дихання, висока температура тіла, що довго не знижується, багаторазове блювання  та випорожнення, порушення свідомості — надмірна сонливість чи збудженість, болі у грудній клітці, домішки крові у мокроті, падіння артеріального тиску. Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів — небезпечно. Затримка з  госпіталізацією може призвести до смерті хворого.
Найефективнішим засобом профілактики грипу є щорічна вакцинація – це специфічна профілактика. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною.
Найкращий час для проведення вакцинації — напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то щеплюватись можна і впродовж всього сезону. Це посилює здатність організму протистояти грипу. Розвиток імунного захисту починається з 2-го дня після вакцинації і сягає максимуму через 2-3 тижні. Імунітет зберігається від 6 до 12 місяців.
  Ще є неспецифічна профілактика, це коли людина власними силами може захистити себе від захворювань на грип та ГРВІ. Для цього потрібно: уникати скупчень людей, користуватися одноразовими масками при необхідності, регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання, повноцінно харчуватися з введенням в їжу натуральних вітамінів, висипатися, уникати перевтоми, мати чисті руки, користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками, загартовуватись, займатись спортом, ходити більше пішки, при необхідності використовувати хімічні засоби профілактики, які є в аптеках (вітаміни, противірусні препарати)
   Не займайтеся самолікуванням!
Відповідне медикаментозне лікування
 хворому призначає тільки лікар! 
23 01 2020
 
 
 
Кір, дифтерія, вірусний гепатит "А"
Вівторок, 24 вересня 2019, 10:56

 

Вірусний гепатит А

Збудником є вірус гепатиту А з роду ентеровірусів родини пікорнавірусів
• Джерело інфекції— вірусоносій або хвора людина на початкових етапах розвитку захворювання (інкубаційний та дожовтяничний період)
• Інфікування відбувається за вживання людиною забруднених продуктів харчування та води, під час використання спільних із хворим предметів побуту
• Інкубаційний період за типового перебігу становить 15—45 днів, зазвичай 21 день
• У разі типового перебігу в дожовтяничному періоді спершу виникає нетривале підвищення температури тіла до 38,0 °С і вище, слабкість, погіршення апетиту, іноді — закладеність носа та покашлювання
• Хвору дитину можуть турбувати нудота, блювання, відчуття гіркоти в роті, тупий помірний біль у правому підреберї, закрепи або діарея. Наостанок виникають основні симптоми захворювання — потемніння сечі, часткове знебарвлення випорожнень та жовтяниця
• Хворих ізолюють удома або госпіталізують за клінічними показаннями. Потім обстежують у стаціонарі через місяць після виписки
• Специфічну профілактику здійснюють за станом здоров'я або епідемічними показаннями шляхом уведення вакцини, що стимулює розвиток імунітету

КІР

• Збудником є вірус Polynoca morbillorum, що належить до роду морбілівірусів родини параміксовірусів
• Джерело інфекції — хвора людина, навіть на атипові форми
• Збудник поширюється повітряно-крапельним шляхом із краплями мокротиння чи слини під час розмови, кашлю або чхання
• Інкубаційний період становить 9—17 днів
• Першими симптомами є підвищення температури тіла до 38,5...39,0 °С, сухий нав'язливий кашель, нежить, запалення зовнішньої білкової оболонки ока
• Основний симптом — плями Бельського-Філатова-Копліка — оточені червоним вінчиком сірувато-білі плями на слизових оболонках щік, губ і ясен.
На шкірі виникає плямисто-папульозне висипання: спершу на обличчі й шиї, потім на тулубі, руках та стегнах, згодом — на нижніх кінцівках
Хворих на кір ізолюють на п'ять днів від появи висипання, а у разі ускладнень — до десяти днів
Діти, які контактували із хворим і раніше не хворіли, не відвідують заклад освіти протягом 21-го дня від дня ізолювання хворого
Специфічна профілактика — це планова активна вакцинація згідно з Календарем профілактичних щеплень в Україні

Дифтерія

• Збудником є дифтерійна паличка Corynebakterium diphteriae, що належить до роду Corynebakterium, родини Corynebakteriaceae
• Джерела інфекції — хвора людина та бактеріоносії
• Збудник поширюється повітряно-крапельним шляхом разом із краплями слини та слизу під час розмови, чхання або кашлю. Можливий і контактно-побутовий шлях інфікування
• Інкубаційний період захворювання становить 2—10 днів
• Основними симптомами захворювання є: набряк і/або запалення мигдаликів; щільна брудно-сіра плівка на слизовій оболонці мигдаликів, носа, ротоглотки та гортані; сильний кашель, осиплість і втрата голосу, «бичача шия» — набряк м'яких тканин шиї
• Хворих ізолюють протягом одного — семи днів. Ізоляцію припиняють після двох негативних результатів бактеріологічного дослідження слизу з ротоглотки
• Дітям, які контактували із хворим, призначають семиденний курс антибактеріальної терапії
• Карантинні заходи в закладі освіти проводять протягом семи днів від останнього дня перебування хворого в колективі
• Специфічна профілактика — це обов'язкова планова вакцинація згідно з Календарем профілактичних щеплень в Україні

 

 

 

 
<< Початок < Попередня 1 2 Наступна > Кінець >>

Сторінка 1 з 2